انشاهای برگزیده دانش آموزان عزیزم

ساخت وبلاگ

انشاهای برگزیده دانش آموزان عزیز(نهم و هشتم)

گذر رودخانه

آرام آرام صدایش را می شنوم ، می آید تا با قدم پربرکتش زمین را مزین کند ، گروه پیشتاز آب بستر خشکیده رودخانه را نمناک می کند اما زمین با عصبانیت آنها را در خود فرو برده و خشمش را اعلام می دارد .

ولی آیا زمین در این تقابل سخت تاب و توان مقابله دارد؟ البته که نه ، آب با قدرت بسیار زمین را مغلوب ساخت و جای حرفی باقی نگذاشت با آب همراه شدم تا ببینم چه می کند ؟ کجا ها را مسخر خود می گرداند ؟ و چه کسانی مطیع بی چون و چرایش خواهند شد؟

آب از سنگ ها گذشت ، گودی ها را پر کرد ، درختان تنومند را به حرکت وادار کرد ، آب انگار چیزی در برابر خود نمی دید ، مشکلات را حس نمی کرد و آنها را بدون هیچ رحمی از سر راه بر می داشت! آری ای کاش ما انسان ها قدری به آب شباهت داشتیم جاری بودیم و سختی ها ما را قصه گوی عذاب هایمان نمی کرد .

رود دوباره جاری شده بود ، ابر قدرتی بزرگ و متحد که سختی ها و سد ها در برابرش جرئت عرض اندامی نداشتند و راحت تسلیمش می شدند .

رود همچنان جاری ست ، عمر ما هم جاری ست ، اما ای کاش قدری جرئت داشتیم تا گذر عمر را همچون گذر رود احساس کنیم .

محمدباقر حاجی حسینلو

به نام خدا

موضوع انشا ::::::: گذر روخانه

مردم همیشه به فکر به دست آوردن آرامش هستند. بسیاری از آنها این آرامش را در طبیعت جستجو می کنند. جنگل ها وسیع ، رودخانه ها ، کوه ها. اما بیشتر مردم جایی را می پسندند که آب روان از آنجا عبور کند.

رودخانه ها همیشه در حرکتنند. انگار به دنبال چیزی می روند شاید هم آرزوی پیوستن به دریا را دارند. میروند به دریا برسند وخستگی مسیر های زیادی را که تا رسیدن به هدفشان پیموده اند از تنشان بیرون رود.

گذر رودخانه ، آب روان، حیات بخش است. هم حیات جسم گیاهان را تامین می کند و هم حیات روحی انسان ها را. وقتی آب گیاهان محیط را زنده میکند و به آنها شادابی می بخشد و محیط اطرافش را سرشار از رنگ های مختلف میکند. انسان نیز با دیدنش روحیه می یابد.

انسان ها روحیه می یابند چون زیبایی رودخانه را می بینند. زیبایی اطرافش را، گیاهان را ، گل هارا ، درختان را و حیوانات را، بخصوص ماهی های بازیگوش و خوشحال در آب را که با شادی جست و خیز می کنند و سرزندگی را به انسان باز می گردانند و شنیدن صدای آب که بهتر از هر آهنگ بی کلام دیگری است.

رودخانه مادر طبیعت است. همه زیبایی ها سر چشمه ای دارند و سر چشمه زیبایی طبیعت آب روان است

نویسنده: رضا علی نژاد

نهم/3

گذر رودخانه

چه زیباست کنار یک رودخانه بنشینی که از وسط یک جنگل سر سبز و درختان تنومند و گل هایی همچون رز و یاس می گذرد و کمی درباره ی آن ها بیندیشی و از آن ها درس هایی را بیاموزی .

گذر عمر همچون گذر رودخانه است اگر چشم خود را ببندی روز های زندگیت به سرعت می گذرند پس در این مدت باید فرصت های خوب را دریابی و به خوبی از آن ها استفاده کنی . کسی را اذیت مکن چون ممکن است فرصت جبران آن را نداشته باشی پس در طول عمرت سعی کن که به دیگران محبت و خوبی کنی .

با نگریستن بر رودخانه خواهی دید که رودخانه چقدر مهربان است ماهی هایی را که در خود جای داده است نشانه ای از محبت رودخانه است و ماهی ها نیز برای تلافی پا به پای رودخانه از وسط جنگل می گذرند.

مثل رودخانه باش چون آب رودخانه زلال و بدون هیچ آلایشی است و می تواند نا خالصی هارا خالص سازد و مثل آینه برق بیندازد.

با کمی تامل در رودخانه می توان به دیگر شگفتی های خالق بی همتا نیز فکر کرد دور نرویم در همین جنگل از این کوه ها از درختان و از خیلی چیز های دیگر می توان درس خداشناسی آموخت.

گذز عمر همچون گذر رودخانه است فرصت های خوب را دریاب و تا می توانی با مردم خوب باش و کسی را اذیت مکن با تفکر بر مخلوقات درس خداشناسی بیاموز زیرا شاید فرصت در این دنیا شود.

<<محمد نعمتی>>

اذان

اولین نغمه ای که پدران ما در هنگاه تولد ما در گوشمان زمزمه کردند، اذان است .

صدای دل انگیز اذان، صدایی است که از شیپور معرفت و بندگی سر می دهد و دل های انسان ها را با حسی متفاوت به سوی خدا پرواز داده و روح و جسم انسان را نوازش می دهد .همچنین صدایی که قبل از پگاه صبح روح انسان را به جسم بازمی گرداند ، این صداست .

همه ی مسلمانان با شنیدن این نغمه با حسی عاشقانه و با حالتی متواضع به رسم نهادینه ای روحشان متلاطم و دگرگون شده و فوج فوج به سمت خانه های خدا در زمین می روند.

پیامبر اکرم می فرماید: بخشی از ثواب نمازگزاران سهم موذنی است که مردم با صدای اذان او به نماز ایستاده اند، بنابراین مقرب شدن به آستانه خدای کریم و بدست آوردن موهبت الهی از ویژگی های بارز اذان می باشد .

پس این نغمه با شکوه ، گواهی بر یگانگی خدا داده و عالم بشریت را بسوی رستگاری ، نماز و بهترین اعمال سوق داده و اطاعت از پیامبرش و نیز اعلایی و بزرگی خدا را برمی شمارد.

موضوع:شانس

وقتی همه ما انسان ها دچار حادثه ای با بار اندوه و غم می شویم،

زود اظهار نظر می کنیم و می گوییم :<<این هم از شانس بد من>>.

آیا می توانید شانس را تعریف کنید؟به نظر من،شانس معنی خاصی ندارد و هرکسی از بعد متفاوتی به آن می نگرد یا به طور خلاصه ، شانس جزو مفاهیم اولیه است که توصیف خاصی برایش طراحی نشده است.

به خاطر دارید که به ما از کودکی می گویند در مورد همه چیز مثبت بیندیشید؟یا یک مثل ترکی که می گوید:<<قورخدوغون باشیوا گلر>>.بحث اصلی ما همین است،من به این گونه می اندیشم که در دنیا دو نوع نیروی بسیار قدرتمند به نام نیروی مثبت و نیروی منفی وجود دارد که هرکدام از آنها هزاران گوش بسیار تیزی دارد که اگر یکی از آنها را فرا بخوانی هر چه زود تر به سراغت می آید.

با عقاید من،چیزی به نام شانس وجود ندارد و دنیا تابع این دو نیروی افسانه ای است که اگر بیش از حد به این موضوع بیندیشید،چه بسا دروازه های بی ایمانی به روی شما باز خواهد شد.

<<آرمین جلیل زاده>>

موضوع:آدم فضایی

ما انسانها هروقت درباره چیزی اظلاعات کافی نداشته باشیم ان را افسانه می نامیم،مثل تیتانها،المپ نشینان،ادم فضایی و...

اط اولین سوالاتی که در قرنهای اخیر ذهن انسان را به خود مشغول کرده است این است که ایا موجودات دیگری به غیر ازما در سیارات دیگر زندگی می کنند یا نه؟

با سفر اولی ماهواره به مریخ و عکاسی از سطح ان یک جمجه پیدا شد.دانشمندان بع این فکر افتاند که ایا موجودات فضایی در مریخ هستند یا نه پس دوباره ماهواره هایی به فضا فرستادند،بعد از مدتی تحقیق معلوم شد این جمجه مربوط به چین خوردگی های سطح مریخ می باشد.

ما روزانه در اخبار،اینترنت و منابع خبری میشنویم که بشقاب پرنده هایی در لندن،ایالات کالیفرنیاوتگزاس دیده شده است،اما بعد از مدتی تحقیق مشخص میشود که این سفینه ها مربوط به سازمان های سیا و ام ای سیکس میباشد که به جاسوسی در این شهر ها پرداخته است.

حال نظر شما در این باره چیستایا موجودات فضایی وجود خارجی دارند؟به نظر من نباید به این سخنان بیهوده توجه نشان دهیم.

امیرحسین قاسمی

روستای زیبا

در آن دور دستها ،روستایی زیبا وبکر با زیبایی های خاص خود چشم نوازی می کند . حال

می خواهم برای آنان که قصد آشنایی با این روستا را دارند ،مطالبی بیان کنم .

در ورودی روستا دروازه ای چوبی و محراب شکل با معماری زیبای امروز دیده می شود که با

دیوارهای کاه گلی بلند علاوه بر مشخص کردن مرز روستا ، مانع از ورود حیوانات وحشی به داخل

روستا می شود .

در گوشه ای از روستا خانه ای تازه با معماری روز دنیا ساخته شده که نسبت به خانه های کاه

گلی که سقف آنها از چوب ساخته شده است وبعضی فرسوده وبااستفاده از گچ ترمیم کرده اند

زیبایی این روستا را دو چندان کرده است .

در یکی از خانه های این روستا نردبانی بلند که با استفاده از آن به پشت بام می روند ،دیده می

شود ،از همان خانه دودی بلند شده گویی زنان سحر خیز در حال پختن نان های گرم و لذیذ برای

اعضای خانواده خویش هستند .

به نظر من این روستا از روستا های زیبای کشور است . نظر شما در این مورد چیست ؟

تهیه وتنظیم از :آرش رضائی

از :نمونه معلم

بسم الله الرحمن الرحیم

روستای پاییزی

به به،چه روستای زیبایی، چه آب وهوای باصفایی،این آب وهوا وزیبایی به روستا رنگ وبویی تازه بخشیده ومردم را جذب خود کرده است.

درختان را می بینی؟ همان درختانی که فکرمیکنند برگ هایشان طلا شده است وهمین غرور باعث شده که برگهایشان بریزند.

آنجا را نگاه کن! درهای ضرب دری را می گویم، همان درهایی که مرا به یاد کودکی هایم می اندازد، همان درهایی که نه قفلی داشت، نه زنجیری.

سقف های چوبی وکاه گلی را ببین که چقدرزیبا شده وبه خانه های بی دوام، زیبایی تازه ای بخشیده است.

کاش درآنجا بودم و روستا را از نزدیک می دیدم، ومی دانستم بودن درآن منظره زیبا چه حس وحالی دارد.

محمد کاظم پور

خلقت انسان

خلقت یعنی آفرینش وآفرینش یعنی زندگی؛خداوند همه را آفریده وبه آن ها زندگی داده است که یکی از این آفرینش های عجیب، آفرینش انسان است.

بدن ما انسان ها خیلی پیچیده است وبعضی از این آدم ها حتی از بدن خودشان خبر ندارند و نمی دانند دربدن خودشان چه گذشته وچه می گذرند.

خداوند ما را طوری آفریده که بتوانیم با زبانمان حرف بزنیم، باچشممان ببینیم، با گوشمان بشنویم، با بینی خود بو کنیم و با دستمان همه چیز را لمس کنیم و سردی وگرمی را بفهمیم ولی بعضی ازاین انسان ها، قدر این حواس را نمی دانند و سلامتی خود را به خطرمی اندارند.

این انسان ها با کارهای خطا، خود وبقیه ی موجودات وآٌفریده های خدا را نابود می کنند و خیلی ازچیزهایی که انسان ها را نابود می کنند، وسایل امروزی هستند.

بنابرین باید بدانیم که وجود ما نعمت بزرگ الهی است امّا گاهی ما انسان ها با بی عقلی، بدن خود رابه خطر می اندازیم.

عطا محمدخلیل

دانش آموز کلاس هشتم2

موضوع انشا: تصویر نویسی

در دامنه کوهی زیبا،کیلومترها دورازشهر،روستایی زیبا وبا صفا وجود دارد.

فصل پاییزجلوۀ خاص وزیبایی به این روستا داده است. برگ درختان زردشده ومی ریزدکه وقتی پا بر

روی آن ها می گذاری صدای خشخشان آدم را به وجد می آورد.

مردمی که باغروب خورشید،به خانه های کاه گلی وبه هم چسبیدۀ خود برمی گردند تا دمی بیاسایندو جانی تازه کنند وفردا با طلوع زیبای خورشید کار خود را دوباره آغازکنند وبه کسب روزی حلال بپردازند.

خانه های اهالی این روستا،پنجره هایی رو به افق زیبا دارند که از پشت آنها غروب وطلوع خورشید مهربان رامی توان واضح و دقیق دید و از آن لذت برد؛آه! چه منظرۀ زیبا ودل نوازی حتی تصورش هم انسان را به آرامش وشادابی و سر زندگی دعوت می کند.

فکر می کنم زندگی در این روستای کوهپایه ای دوراز دود و ترا فیک وسروصدا وشلوغی ودردسر، برای شما وحتی خود من بسیار دل پذیر و دوست داشتنی باشد،به راستی آیا این چنین نیست؟

نویسنده: سید محمد حسین موسوی هشتم یک

در دنیای عجایب و شگفتی های زیادی وجود دارد . یکی از این شگفتی های دنیای پیرامون ما جانوران هستند. جانوران گونه های مختلفی دارند.

پرندگان ، جانورانی هستند که پرواز می کنند . پر و بال برای پرندگان ، مهم ترین عضو است . پرها اگرچه ظریف اند ، قوی نیز هستند . پر و بال پرندگان که در زمان پرواز گسترده می شوند ، در زمان سرما ، لحافی گرم و در وقت خطر پری برای مخفی شدن پرنده است . برخی از پرندگان ، مثل تیر پرواز می کنند و بعضی دیگر به راحتی تغییر جهت می دهند و عده ای نیز در آب ، شیرجه می زنند . شترمرغ بزرگ ترین پرنده است و نمی تواند پرواز کند و مرغ مگس خوار به اندازه ی سر انگشت است و کوچک ترین پرنده است.

خزندگان هم موجودات عجیبی هستند. آن ها بر روی زمین می خزند . معمولا تخم می گذارند بزرگ ترین خزنده کروکودیل و کوچک ترین آن ها مارمولک می باشد.

آبزیان ، به جای زندگی درخشکی، در آب زندگی می کنند. آن ها به جای شش، آبشش دارند و به همین دلیل می توانند در زیر آب نفس بکشند یکی از انواع آبزیان ماهی ها هستند.

این گونه گونی و شگفتی خلقت جانوران ، یکی از نشانه های قدرت خداوند است و برای ما درس ها و حکمت های زیادی دارد.

علیلو هشتم یک

...
نویسنده : بازدید : 39 تاريخ : سه شنبه 11 آبان 1395 ساعت: 13:53