اضافه تشبیهی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

اضافه تشبیهی

دانش آموزان عزیز در سال های پیش با آرایه ی تشبیه و ارکان آن آشنا شدیم و فهمیدیم که اگر جمله ی زبانی را با زیور ارایه های ادبی بیاراییم کلام زیبا و به عبارت دیگر ادبی می گردد لذا عبارتی که دارای آرایه ی تشبیه است زیباتر از جمله زبانی است برای مثال عبارت:<<دانش اندر دل چراغ روشن است>> زیباتر از عبارت<<انسان با دانش آگاه می شود>> می باشد حال اگر همین تشبیه را کوتاه تر بیان کنیم یعنی رکن چهارم و سوم آن را حذف نماییم بر زیبایی عبارت افزوده خواهد شد به این صورت:چراغٍ دانش.

به اینگونه تشبیه تشبیه بلیغ می گویند.اگر دو طرف تشبیه <<مشبه و مشبه به>>را به صورت یک ترکیب اضافی <<مضاف و مضاف الیه>>بیاوریم به ان اضافه ی تشبیهی یا تشبیه بلیغ اضافی می گویند.

مثال:توفانٍ غم:غم مثل توفان است/دریای غم ساحل ندارد:غم مثل دریاست.

نکته:در اکثر اضافه های تشبیهی رکن اوّل(مشبه) در جای مضاف الیه و رکن دوم(مشبه به)در جایگاه مضاف می اید.در مثال بالا اگر توجه نمایید غم(مشبه) و توفان(مشبه به) می باشند و در ترکیب <<توفانٍ غم>> غم(مضاف الیه)وتوفان(مضاف) هست.برای امتحان درستی تشبیه بین دو کلمه <<مانند>>بیاورید و ببینید آیا تشبیهی وجود دارد یا نه.غم مانند توفان است.

اکنون در اشعار زیر تشبیه های اضافی را مشخّص کنید.

-رشته صبرم به مقراض غمت ببریده شد/همچنان در آتش مهر تو سوزانم چو شمع

-در آسمان سینه ی من ابر بغض خفت/صحرای دل بهانه ی باران گرفته است

-از سپهر رخت ستاره ی اشک/می دمد با تلاوت قرآن

نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : سه شنبه 11 آبان 1395 ساعت: 13:51
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123